Er du ivrig etter å starte tursesongen til fots, er Sør‑Senja med sin tidlige vår stedet å begynne. Langs kysten mot sør og vest blir eksponerte, sørvendte topper og kystlinjen snøfri først — perfekt for deg som vil komme i gang tidlig.
Her er våre forslag til turer og topper som er først ute når våren kommer, men som er like nydelige hele sesongen.
Dronningruta fra Hofsøy til Stangnes (Ryvoll)
Denne turen på spissen av Stonglandshalvøya er godt tilpasset hele familien og for deg som foretrekker lett terreng. Her forsvinner snøen flere uker tidligere, sammenlignet med øvrige Senja. Dronningruta fra Hofsøy til Stangnes via Stongodden er derfor en av de aller første turene som blir snøfri om våren.
Turen går nesten helt nede i fjæra store deler av veien og er tørrskodd tidlig i sesongen. De fleste parkerer ved Midt‑Troms Museum på Hofsøy og følger en traktorvei i starten, før stien dreier ut mot havet og videre mot Ryvoll. Går du med mindre barn, har du en veldig kort tur før du kommer til strand og rasteplass. Dronningruta er lettgått, med små svaberg, strender og enkelt terreng nesten hele veien — perfekt for turgåere i alle aldre. Leser du informasjonskiltene ved turstart, får du med deg interessante fakta om området fra vikingetid og fremover. Underveis får du uansett nydelig utsikt mot Andørja, Grytøya og Hinnøya.
Fra Ryvoll finnes det en rundløype tilbake mot Hofsøy som går litt lenger inn på odden. Her kan det være noe våt myr enkelte steder, men du får til gjengjeld se flere av de karakteristiske, lave kystfurutrærne som er fredet i naturreservatet. Du kan også gå tilbake samme vei, det er like vakkert i motsatt retning.
Turen er ca. 8 km én vei, og noe kortere dersom du går stien tilbake. Det er også mulig å parkere en bil i hver ende dersom du ønsker å gå ruten som A–B‑tur.
Leirpollfjellet 249 moh
Dette er en virkelig flott familietur inne på Stonglandshalvøya, og spesielt god for deg som vil gå en lett tur uten krevende stigninger. Turen går på god sti som er lett å følge. Allerede tidlig får du utsikt over øylandskapet som omringer Senja og du finner fine rasteplasser langs hele ruta. Oppe på topp-punktet får du vakker utsikt over Hofsøybotn og Lemingvær, de større toppene nordover på Senja og på en godværsdag ser du helt inn i Vesterålen. Med sine 2 kilometer fra turstart, er dette overkommelig for de fleste og en hyggelig start på barmarksesongen.
⭐ Favorittopper tidlig i sesongen
Strytind 413 moh
Strytind ligger på fjellpartiet mellom Veidmannsfjorden og Grunnfarnes i Søndre Torsken. Startpunktet er ved enden av veien mot Kalfarnes. Herfra følger du en tydelig sti vestover langs fjæra i omtrent én kilometer før stigningen starter.
Når stien dreier nordvestover, begynner ryggen og den jevne stigningen mot toppen. På dette punktet er du faktisk halvveis. Går du turen på kveldstid, får du kveldssola hele veien opp. Dette området blir tidlig bart — ofte allerede rundt påsketider — og Strytind er derfor en av de beste tidlig‑vår‑toppene på Senja.
Fra toppen har du utsikt mot Grunnfarnes, Dalfjellet, Høgtinden, Medby, Veidmannsfjorden, Sifjorden og helt ut mot Andøya og Andenes. Det er også gode muligheter for å se midnattssola. Turen er ca. 2,5 km og passer de fleste.
Sjursviktinden 837 moh
Sjursviktinden ligger i Sjursvika, like forbi Skrolsvik på Sør‑Senja. Startpunktet er lett å finne, nesten ved veis ende, med en tydelig sti og skilting fra en parkeringslomme på venstre side.
Toppen (837 moh) blir tidlig snøfri og er en av de mest populære vårturene i området. Turen starter rolig før den bratteste stigningen tar over. Toppen kan oppleves som litt utsatt, men ikke skremmende — mest spennende. Stien er tydelig hele veien, bortsett fra siste henget med steinur.
Turen er ca. 3 km, og de fleste bruker litt over én time opp. Fra toppen ser du Senjahesten, Buviktinden, Lonketinden, Flakstadvåg og de karakteristiske pinnaklene i Kvænan. Vestover ser du Sandsøya, Bjarkøya, Flatøya og Meløyvær. Utsikten er fantastisk — særlig i midnattsol.
Høgtinden 402 moh og (lille) Breitinden 662 moh
Høgtinden på Medby er en lett og tilgjengelig tur for de fleste. Ikke forveksle den med Høgtinden på Grunnfarnes.
Her ligger snøen litt lenger enn på Strytind, men turen blir likevel fjellsko‑vennlig relativt tidlig. Tidlig i sesongen kan det være lurt å ha truger i sekken. Startpunktet er ved Ungdomshuset i Medby. Turen følger en traktorvei bratt opp til Rødbergvatnet, før en merket sti leder deg videre til toppen.
Fra Høgtinden ser du rett ned i Veidmannsfjorden. Ønsker du en lengre tur, kan du fortsette opp til (lille) Breitinden (662 moh) — toppen av ryggen bak deg når du står på Høgtinden. Herfra får du utsikt mot Osterfjorden, Torsken og store deler av Sør‑Senja. På klare dager er dette en tur som virkelig lønner seg.
Lonketinden 848 moh
Lonketinden er en av de høyeste toppene på Sør‑Senja og en favoritt både vinter og sommer. Toppen byr på en fantastisk 360° panoramautsikt.
Startpunktet er ved Finnelva, like etter tettstedet Å. En grusvei leder opp til en liten demning og et skur hvor du kan parkere. Derfra følger du merket sti mot toppen.
Tidlig på våren er dette ofte en kombinasjonstur: 2/3 med truger – 1/3 med fjellsko. Opp mot Lonketuva er det som regel behov for truger, mens ryggen videre mot toppen ofte blir tidlig snøfri. På selve toppen kan det ligge igjen skavler.
Utsikten er enorm: Allerede fra Lonketuva ser du mot Lemmingsvær, Sandsøya og Andørja. Fra toppen ser du de fleste av Senjas høyeste fjell. Turen kan gås hele året, men mange foretrekker den om våren eller sommeren. På sommeren er stien lett å følge, men myrene kan være våte — vanntette sko anbefales.
Dette er en krevende tur som forutsetter litt erfaring, men belønningen er stor.
Finn spennende turmål og ta gode valg
Senja regionen byr på et mangfold av flotte turmål, for både store og små, i alle sesonger. Områdene på Sør-Senja, sørvest gjennom Kaperdalen og videre utover, innersida og fastlandet har færre besøkende og du finner mange turmål der du kan gå tilnærmet alene. Ønsker du turer som er mindre krevende, finnes det mange valg.
De mest kjente toppene byr på rå utsikt men har også mange flere besøkende, spesielt i høysesong. Leter du etter inspirasjon, anbefales Turboka for Senja & Midt-Troms (selges hos mange overnattingssteder og lokalbutikker) og det finnes mange gode apper. Ut.no (fra DNT) viser også Turboturer for barn og Fjelltoppjakten er også en grei app. Spør gjerne din lokale vert på overnattingsstedet eller på et av våre Infopoint om turtips, da både vær og andre forhold påvirker valg av turmål. Ta hånd om sikkerheten, sjekk vær på f.eks Yr.no og bruk Varsom.no om du planlegger rute i utsatte områder både sommer og vinter. Planlegg for det uforutsette og pakk en lett sekk også på korte turer.
Følg naturvettregler og nyt den vakre regionen vår!
Kontakt oss